Bajki terapeutyczne dla dzieci
Dzieci w odróżnieniu od dorosłych nie potrafią nazwać emocji jakich doświadczają w pierwszych latach swojego życia a co za tym idzie nie potrafią sobie z nimi same poradzić. W obliczu różnych sytuacji w życiu podopiecznych bardzo pomocne okazują się bajki terapeutyczne dla dzieci.
Emocje dzieci
Małe dziecko w obliczu ekstremalnych sytuacji życiowych takich jak tragedia rodzinna czy rozwód rodziców reaguje bardzo emocjonalnie. Strach przed nieznanym jest naturalną reakcją szczególnie u bardzo małych dzieci, które nie potrafią radzić sobie z własną psychiką. Obawy i niepokój dziecka ujawnia się także w obliczu zwykłych wydarzeń takich jak pierwszy dzień w przedszkolu, wizyta u dentysty lub lekarza. Lęk u dzieci może oswoić bajka terapeutyczna. A więc czym ona dokładnie jest?
Rozwój emocjonalny dzieci to bardzo ważne zagadnienie dla każdego rodzica. Zobacz jak kształtują się uczucia społeczne małego dziecka: Rozwijanie empatii u dzieci - a literatura dziecięca
Bajka terapeutyczna
Bajka terapeutyczna oprócz rozwijania wyobraźni dziecka ma na celu pomoc w radzeniu sobie z emocjami. Bajki dla dzieci na pozór nie różnią się od pozostałych książeczek dla najmłodszych. W opowieści także występują fantastyczne postaci i zwierzątka. Główni bohaterowie wpadają w tarapaty jednak zawsze udaje im się wyjść cało z opresji i odnaleźć odpowiednie rozwiązanie problemu. Bajka terapeutyczna tworzona jest w taki sposób aby oswoić dziecko z emocjami i pomóc mu sobie z nimi poradzić. Opowieść przedstawiona w bajce ukazuje podopiecznym, że nie są sami z problemem i zawsze istnieje rozwiązanie niezależnie od sytuacji w jakiej znalazł się maluch.
Zobacz także: Cała Polska czyta dzieciom
Życie to nie bajka
Oczywiście w obliczu ogromnej tragedii jakiej doświadczyło dziecko bajka terapeutyczna nie wyeliminuje całego problemu. Jest jednak małym krokiem ku temu aby maluch inaczej spojrzał na świat i nawet minimalna zmiana nastawienia dziecka będzie sukcesem. Aby bajka dla dzieci poruszyła malucha musi odnosić się do konkretnego wydarzenia z życia dziecka. Słownictwo oraz sposób przedstawienia świata powinien być przedstawiony z punktu widzenia dziecka. Jeśli problem jaki przedstawia bajka terapeutyczna trafi do dziecka wtedy poprosi ono o wielokrotne jego powtórzenie. Rola literatury w życiu dziecka jest ogromna szczególnie w pierwszych latach rozwoju malucha. Dlatego też rodzice powinni czytać dzieciom oraz zachęcać do samodzielnego czytania książek przez dzieci gdy te poznają już litery i nauczą się same czytać. Książki dla dzieci rozwijają wyobraźnie, kształtują dobre nawyki oraz przede wszystkim jak w przypadku bajki terapeutycznej pomaga poradzić sobie z różnymi problemami najmłodszych.