„Me and my family” - scenariusz zajęć z języka angielskiego dla 5-6-latków

Temat zajęć: Me and my family - Ja i moja rodzina
Grupa wiekowa: 5, 6-latki / 24 dzieci
Czas zajęć: 30 min
Cel ogólny:
- utrwalanie nabytego słownictwa w języku angielskim
- poszerza wiedzę o nazwy członków rodziny
Cele operacyjne:
Dziecko:
- śpiewa piosenki w języku angielskim
- aktywnie uczestniczy w zabawach na tablicy interaktywnej
- utrwala nabyte słownictwo (liczby, kolory, części ciała, zwroty)
- poznaje nowe słówka, wyrażenia w języku obcym
Metody:
- czynna - zadań stawianych dziecku,
- słowna - objaśnienia, metody żywego słowa,
- oglądowa – obserwacji i pokazu.
Metody stosowane w nauce języka angielskiego:
- komunikacyjna (the communicative approach)
- bezpośrednia (the direct method)
- TPR (Total Psyhical Response)
- audiowizualna
Formy pracy:
- indywidualna
- zbiorowa
Środki dydaktyczne: karty obrazkowe – flashcards (mama, tata, siostra, brat, dziecko, ciocia, wujek, babcia, dziadek), tablica multimedialna, zielone liście wycięte z papieru, 2 koszyczki z wesołą i smutną miną (naklejone obrazki), kolorowanki do uzupełnienia, kredki.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie. Nauczyciel podpowiada dzieciom, że można przywitać się w inny sposób niż zwykle: Say hello with your knees, say hello with your heads… Dzieci stojące w rozsypce na dywanie, witają się różnymi częściami ciała.
2. Piosenka „Open shut them” (autor: Super Simple Songs): prezentacja piosenki na tablicy multimedialnej - dzieci śpiewają i naśladują ruchy postaci.
3. Nauka słownictwa.
Nauczyciel prezentuje karty obrazkowe/flascards. Przedszkolaki utrwalają poznane wcześniej nazwy członków rodziny: mummy/mother, daddy/father, brother, sister, baby, family. Dzieci uczą się nowych słówek: uncle, aunt, grandma, grandpa. Dzieci powtarzają nowe słowa kilkakrotnie (ubarwiając zajęcia, nauczyciel powtarzając słówka może zmieniać głos, np. ton głosu aby sama nauka odbyła się w zabawny i bardziej atrakcyjny dla dzieci sposób).
Kolejny etap wprowadzania słownictwa przez zabawę:
- what’s missing – czego brakuje – nauczyciel ukrywa karty w taki sposób aby jej róg wystawał za jego częścią ciała np. karta flashcard baby ukryta za jego nogą/częściowo widoczna przez dzieci, inny pomysł: nauczyciel wymachuje energicznym ruchem kartą w taki sposób aby dziecko mogło dostrzec co znajdowało się na obrazku i wypowiedziało właściwe słowo.
4. Zabawy ruchowe odtwarzane na tablicy multimedialnej (wybór dzieci). Nauczyciel proponuje zabawy ruchowe z wykorzystaniem tablicy (piosenki poznane wcześniej), dzieci dokonują wyboru najbardziej atrakcyjnej dla nich piosenki.
Propozycje:
- Action song / The Singing Walrung
- Head Shoulders, Knees and Toes / Super Simple Songs
- Baby Shark / Animals Songs/ Pinkfong Songs for Children
- Finger Family / Muffin songs
5. Zabawy z tablica interaktywną. Prezentacja programu dla dzieci „Angielski dla dzieci”/LK Avalon Compedia:
Ćwiczenia pamięci i utrwalanie nabytego słownictwa. Dzieci aktywnie uczestniczą w grach i zabawach na tablicy multimedialnej.
Zastosowane zakładki z grami:
- Colours – bingo
- Call to my family member
- Count family members
- Body parts
6. Kolorowanie obrazków. Dzieci wybierają kolorowankę – ramkę, w której należy narysować swoją rodzinę. Przydatne zwroty: Sit on your chairs (usiądźcie na swoich krzesłach), draw your family (narysujcie swoją rodzinę), take your crayons (zabierzcie swoje kredki), write your name (podpiszcie się).