What’s the weather like? - scenariusz z języka angielskiego dla 5 i 6 latków
Prezentowane poniżej materiały to Wasze scenariusze zajęć dla dzieci w przedszkolu!

Temat: What’s the weather like? – Jaka jest pogoda?
Komentarze (0)
Temat: What’s the weather like? – Jaka jest pogoda?
Środki dydaktyczne:
- Karty przedstawiające rysunki, których nazwy dzieci poznały do tej pory.
- Plansze przedstawiające różne typy pogody ( It’s cold / raining / windy / cloudy / stormy / snowing )
- Płyta CD i magnetofon
- Piłka, kręgiel, kolorowe kółka
Metody:
- Metoda Total Physical Response (TPR)
- Metoda działalności praktycznej (czynna)
- Pokazowa
- Słuchowa
- Zabawy statyczne i ruchowe
Techniki:
- Nauka przez zabawę
- Nauka przez działanie
- Słuchanie płyty CD
Cele:
- Rozpoznawanie, wskazywanie i nazywanie wybranych typów pogody
- Kształtowanie umiejętności poprawnej wymowy w/w słów.
- Wyłonienie uczniów zdolnych
- Nazywanie aktualnej pogody na zewnątrz
- Reagowanie na polecenia.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie dzieci.
· Wydanie polecenia zajęcia miejsca w kole.
· Sprawdzenie obecności.
· Recytacja wybranego wiersza.
· Prezentacja planszy z różnymi typami pogody.
2. Powtórzenie słownictwa z poprzednich zajęć. Zabawa „Łańcuszek pytań i odpowiedzi”- dzieci zadają sobie po kolei pytania dotyczące imienia, samopoczucia, wieku, miejsca zamieszkania, itp. Nauczyciel może zadawać dodatkowe pytania na znane dzieciom tematy - forma zbiorowa/indywidualna.
3. Wprowadzenie nowego materiału. Prezentacja planszy przedstawiającej trzy typy pogody „It’s cold / windy / raining” oraz wprowadzenie angielskich zwrotów i pytania „What’s the weather like?”. Dzieci powtarzają kilkakrotnie chórem, za wzorem nauczyciela - forma zbiorowa
· Dzieci podają sobie planszę i powtarzają słowo samodzielnie - forma indywidualna.
· Zabawa „What’s missing?” - n-l rozkłada na dywanie wszystkie poznane plansze; dzieci mają parę minut na dokładne zapamiętanie gdzie one leżą, potem zamykają oczy, a n-l chowa jeden obrazek. Dzieci muszą odgadnąć, jaki obrazek zniknął i powiedzieć to słowo w j. angielskim - forma zbiorowa.
· Dzieci śpiewają znaną piosenkę ( do wyboru przez n-la ) z improwizacją ruchową.
· Dzieci ponownie zajmują miejsca w kole. Przypomnienie nowo poznanych zwrotów. W podobny sposób następuje prezentacja pozostałych planszy: „It’s cloudy / stormy / snowing”.
· Dzieci próbują odpowiedzieć w języku angielskimna pytania "What's the weather like today? - Jaka jest dzisiaj pogoda?".
· Zabawa „Zaczarowana piłka” - dzieci siedzą w kole, jedno dziecko trzyma piłkę, a kiedy n-l włączy muzykę dzieci podają sobie piłkę z rąk do rąk. Kiedy muzyka zostanie zatrzymana dziecko, które trzyma piłkę odpowiada na pytanie n-la – f. zbiorowa/indywid.
· Zabawa „A shark” - jedna osoba stoi w kole i jest „rekinem”; pozostałe dzieci chodzą w kole śpiewając znaną piosenkę, kiedy osoba w kole powie „shark” wszyscy się zatrzymują, a osoba w środku z zamkniętymi oczami łapie jakąś „rybkę”, która jest pytana przez n-la lub dzieci. Jeśli odpowie dobrze, zostaje w środku, jeśli odpowiedź będzie błędna - wraca do koła. - forma zbiorowa
4. Kształtowanie nawyków oraz łączenie teorii z praktyka. Zabawa „Wyspy”- n-l rozkłada na dywanie kolorowe kółka w ilości jedno mniej niż dzieci. W trakcie grania muzyki dzieci spacerują po sali a kiedy n-l zatrzyma piosenkę, każdy wskakuje do kółka a osoba, która nie ma kółeczka próbuję określić pogodę jaka jest za oknem lub odpowiada na pytanie n-l lub chętnych dzieci.