Scenariusz zajęć dla 6-latków: Laponia - kraina Świętego Mikołaja

Cele ogólne:
- utrwalenie liter; M, m, K, k, T, t, D, d, O, o A, a;
- nabywanie umiejętności współdziałania w sytuacji zadaniowej;
- poszerzanie wiedzy na temat Finlandii oraz odszukiwania obiektów na mapie;
- kształcenie procesów analizy i syntezy wzrokowo - słuchowej.
Cele operacyjne:
Dziecko
- potrafi wskazać Finlandię na mapie i globusie, a Laponię na mapie;
- aktywnie uczestniczy w zabawie;
- rozpoznaje litery M,m, K,k, T,t, D,d, O,o A,a;
- układa rozsypywankę literową;
- rozpoznaje i zakreśla sylaby podczas gry w bingo;
- potrafi realizować zadania kierując się instrukcją słowną.
Formy pracy:
- z całą grupą,
- w małych zespołach,
- indywidualna.
Metody:
- czynna,
- słowna,
- percepcyjna,
Środki wspomagające działanie:
Piosenka Merry Christmas Everyone, mapa, flaga, postać Mikołaja, rozsypywanka sylabowa dla każdego dziecka, koperty.
Przebieg:
1. Powitanie i zaproszenie do wspólnej zabawy: zabawa integracyjna przy piosence Merry Christmas Everyone.
2. Czytanie bajki „Czy istnieje św. Mikołaj?”.
3. Ćwiczenia słuchowo - werbalne:
- przedstawienie dzieciom postaci Św. Mikołaja i kraju z którego pochodzi. Pokazanie na mapie Finlandii i krainy Laponii, opisanie jej mroźnego klimatu i krajobrazu, połączone z prezentacją ilustracji. Odszukanie Finlandii na mapie.
- przedstawienie flagi Finlandii przypięcie jej na mapie połączone z znalezieniem stolicy państwa,
- analiza i synteza wyrazów; Finlandia, Laponia, sanie renifer, Mikołaj.
4. Zadania od Mikołaja:
Nauczycielka przynosi worek od Mikołaja, w którym na kartkach papieru znajdują się polecenia:
a) zadanie z krainy liter: dzieci dopasowują te same litery M, K, A, O i zawieszają obrazki na tablicy. Powstaje sylweta św. Mikołaja.
b) zadanie z krainy czytania: dzieci odczytują proste wyrazy (sanie, renifer, Mikołaj, prezent) i przyporządkowują je do określonych ilustracji.
c) zadanie z krainy pisania: dzieci układają z lamety wybrane litery.
d) zadanie z krainy sylab: szablon postaci św. Mikołaja dla każdego dziecka podzielony jest na części, dzieci aby złożyć Mikołaj musza dopasować sylaby.
5. Gra w bingo sylabowe. Dzieci otrzymują karty do gry. Nauczycielka losuje sylaby a dzieci zakreślają je na swoich kartach. Wygrywa osoba, która jako pierwsza zakreśli wszystkie pola.
6. Sprzątanie stolików.
Autor: Małgorzata Necel