Scenariusz zajęć: Kolorowa jesień
Prezentowane poniżej materiały to Wasze scenariusze zajęć dla dzieci w przedszkolu!

Komentarze (0)
Scenariusz zajęć otwartych dla rodziców
Temat dnia: Kolorowa Jesień.
Cel główny
Dziecko:
- Dostrzega i opisuje zmiany w przyrodzie związane z aktualną porą roku.
Cele operacyjne
Dziecko:
- recytuje wiersz;
- uważnie słucha wiersz, zapamiętuje jego treść;
- śpiewa piosenkę;
- potrafi podzielić wyrazy na sylaby;
- zna i nazywa instrumenty muzyczne, rozpoznaje ich brzmienie;
- segreguje owoce i warzywa według 3 zbiorów;
- odgaduje zagadki.
Środki dydaktyczne: wiersz B. Formy pt.: „Witamy Panią Jesień”, żołędzie, kasztany, jabłka, gruszki, warzywa (kapusta, burak, marchewka, ziemniak), instrumenty muzyczne (tamburyno, bębenek, flet, kołatka, grzechotka, cymbałki), peleryna, opaska, szalik, dzwoneczek, ilustracje instrumentów muzycznych, muzyka rozrywkowa, liście, farba
Przebieg zajęć
1. Przywitanie zgromadzonych gości. Dzień dobry, dzień dobry wszystkich was witamy, wszystkich was witamy w przedszkolu, w przedszkolu.
2. Wspólne recytowanie wiersza pt.: „Przybywa jesień”
Przybywa jesień
Spadają liście, szeleszczą w koło,
Wiatr je unosi gwiżdżąc wesoło.
Lecą kasztany, cieszą się dzieci.
Słabiej niż latem słoneczko świeci.
Nagle żołędzie z drzewa spadają,
chętnie je zaraz dzieci zbierają.
Piękne korale ma jarzębina
to znak, że jesień już się zaczyna.
3. Słuchanie wiersza B. Formy pt.: „Witamy Panią Jesień”.
Witamy Panią Jesień
Idzie, idzie pani Jesień
Różne dary w koszu niesie
Ma tam liście, piękne, nowe,
Bardzo barwne kolorowe.
I kasztany i żołędzie,
Rozsypuje wszędzie, wszędzie.
I też niesie jarzębinę na korale
Dla dziewczynek
Wszystko piękne jest i nowe
I czerwone i brązowe,
No i żółte oczywiście
I jest wszędzie uroczyście.
4. Omówienie treści wiersza na podstawie pytań N.
- O jakiej porze roku jest wiersz?
- Co niesie w koszu pani Jesień?
- Jakiego koloru są liście jesienią/
- Co dziewczynki mogą zrobić z jarzębiny od pani Jesieni?
5. Przerywnik.
„Bo nasze przedszkole
to jedna rodzina.
Bawmy się razem
Jesień się zaczyna
Hej, hej bawmy się
Hej, hej śmiejmy się.
6. Segregowanie darów pani Jesieni według 3 zbiorów (owoce z sadu, owoce z lasu, warzywa). Przeliczanie zbiorów.
7. Zabawa „Prawda czy fałsz”
- Jabłka rosną na jabłoni.
- Śliwka jest gorzka.
- Gruszki rosną na wierzbie.
- Owoce są kwadratowe - Jesienią zbieramy w lesie grzyby.
- Na jesień przylatują do nas bociany.
- Przysmakiem sikorek jest słoninka.
8. Zabawa ruchowa „Szal pani Jesieni”.
Dzieci tańczą przy dowolnej muzyce rozrywkowej. Na przerwę w muzyce i na hasło „Saimon prosi....? dzieci wykonują polecenia o które poprosi Saimon szalik pani Jesieni.
9. Rozwiązywanie zagadek. Dziecko dzieli wyraz na sylaby.
1. W lesie go spotkasz i dziwisz
się srodze; bo on ma kapelusz,
ale gdzie? Na nodze. (grzyb)
2. Co jesienią z dębu spada?
Co ze smakiem dzik zjada. (żołędzie)
3. Ma piękne korale, chodź nie
Jest dziewczyną. Spotkasz ją
przy drodze, zwą ją....
4. Spadłem nagle z drzewa, leżę
na trawniku. W brązowej koszulce,
w zielonym płaszczyku. ( kasztan)
Czy zgadniecie jak się nazywa na literkę „G” się zaczyna? (gruszka)
10. Rozpoznawanie instrumentów muzycznych po brzmieniu.
11. Zabawy „Kasztankowe”
Dzieci podzielone na 2 drużyny (żółtych i czerwonych), ustawiają się w dwóch szeregach. Każde dziecko wyjmuje z kosza po 2 kasztany. N. wyznacza dziecko które wrzuca kasztany do kosza (jeden później drugi).
12. Praca plastyczna
„Jesienne bukiety”- dziecko odbija jesienne liście malując je farbami różnokolorowymi z jednej strony do wcześniej przyklejonych na kartce wazonów.