Barwy w gorączce - scenariusz

Scenariusz zajęcia plastycznego.
Grupa „Biedronki”- 6- latki
Data: 21.09.2020 r.
Prowadzący: Edyta Kilian
Temat tygodniowy: Lecą liście kolorowe.
Temat: Barwy w gorączce.
Obszary podstawy programowej:I.5, IV.1,2,5,15,18
Cel główny: Uwrażliwienie na barwy spotykane w przyrodzie, rozpoznawanie barw ciepłych i zimnych. Wywoływanie zaciekawienia zjawiskami zachodzącymi w przyrodzie.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
· Zna i wymienia pory roku
· Wymienia barwy zimne i ciepłe.
· Dostrzega i rozróżnia bogatą kolorystykę jesieni.
· Wie dlaczego liście zmieniają kolor na jesień.
· Rozwija pomysłowość i wyobraźnię podczas wykonywania pracy plastycznej.
· Porządkuje po sobie miejsce pracy
Metody: Pokaz, rozmowa, zadań stawianych dziecku
Formy pracy: Zbiorowa, praca w grupach, indywidualna
Środki dydaktyczne: Liście z różnych drzew (kasztanowiec, dąb, klon, jarzębina, akacja), Plansza przedstawiająca obrazy w barwach ciepłych i zimnych: Vincent van Gogh „ Drzewa oliwne z żółtym niebem i słońcem”, „Gaj oliwny” materiały plastyczne: farby, pędzle, papier, kubeczki z wodą , palety do mieszania barw, fartuchy, kartoniki z buźkami, tamburyno
Przebieg zajęcia:
1. Zabawa wprowadzająca z rymowanką:
Wiosna, lato, jesień , zima
Nic pór roku nie zatrzyma
Znam je ja, znasz je TY
Raz, dwa, trzy.
2. Pogadanka na temat nadchodzącej pory roku.
· Jak pora roku się kończy, a jaka się zaczyna?
· Jaki mamy miesiąc?
· Czy lubicie jesień i z czym wam się kojarzy?
· Jak zmieni się otaczający nas świat?
3. Rozwiązywanie zagadki:
Sosnowy lub dębowy, stary albo młody
Rosną w nim grzyby, rosną tez jagody.
· Co to jest las?
· Jakie drzewa można spotkać?
4. Oglądanie liści kasztanowca, jarzębiny, dębu, sosny i ich owoców. Porównanie ich wyglądu.
5. Przedstawienie dzieciom ciekawostki : Dlaczego liście zmieniają kolor i spadają z drzew
6. Zabawa ruchowa „”Wiatr porusza gałązkami”
Dzieci stoją w rozkroku z podniesionymi rękami . Poruszają nimi zgodnie z tempem gry na tamburynie. Naśladują odgłos , jaki wydają gałęzie poruszane wiatrem.
7. N. pokazuje dzieciom plansze przedstawiającą dwa obrazy: jeden w barwach ciepłych oraz w barwach zimnych.
· Czym różnią się te obrazy?
· Z czym kojarzą się ciepłe i zimne kolory?
Wspólnie z dziećmi ustala, że do barw ciepłych należą odcienie koloru żółtego, pomarańczowego i czerwonego, a do zimnych odcienie zielonego niebieskiego i fioletu.
8. Rozłożenie na dywanie wymieszanych kolorów (kół wyciętych z kolorowego papieru). Dzieci dzielą je na barwy zimne i ciepłe.
9. Wyjaśnienie ćwiczenia plastycznego.
Zadaniem dzieci będzie namalowanie lasu z zastosowanie barw zimnych lub ciepłych.
N. dzieli dzieci na 4 grupy. Dwie grupy malują farbami las z przewagą barw ciepłych, a pozostałe dwie grupy wykorzystają barwy zimne.
10. Sprzątanie stanowisk pracy. Mycie rąk.
11. Ewaluacja. Po zakończonej pracy plastycznej losują kartoniki z buźkami: jeśli podobały się zajęcia z uśmiechniętą minką, jeśli nie – smutną.
12. Wystawa powstałych prac.
Opracowała: Edyta Kilian