„Prawa, lewa, lewa, prawa - to wspaniała jest zabawa!” - scenariusz zajęć

Cel główny:
wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją matematyczną.
Cele operacyjne ( dziecko):
- rozróżnia prawą i lewą stronę ciała,
- określa kierunki i ustala położenie obiektów w stosunku do własnej osoby,
- liczy obiekty i rozróżnia błędne liczenie od poprawnego.
Pomoce:
- pani Wiosna, pani Zima, dzieci,
- ilustracje: żaba, bocian, tulipan, motyl,
- napisy do globalnego czytania,
- sylwety motyli dla każdego dziecka,
- plansze z łąką.
Metody:
- słowna,
- problemowa,
- dr Ireny Majchrzak,
- praktyczna.
Forma zajęć:
- grupowa,
- indywidualna,
- zespołowa.
Przebieg zajęcia:
1. Przywitanie się z dziećmi po wysłuchaniu wierszyka „Prawa strona ciała”.
2. Zaznaczenie prawej ręki dzieci kolorowymi frotkami.
3. Określenie przez dzieci, kto siedzi po ich prawej, a kto po lewej stronie.
4. Przedstawienie słonika – matematyka, który chce się nauczyć liczyć oraz określać prawą i lewą stronę ciała.
5. Ułożenie przez dzieci kartoników z kropkami wg polecenia nauczyciela, część dzieci od najmniejszej do największej ilości kropek, część dzieci odwrotnie. Zwrócenie uwagi na układanie od lewej strony.
6. Zabranie przez nauczyciela jednego z kartoników, ustalenie przez dzieci jakiego kartonika brakuje, z jaką ilością kropek.
7. Ustawienie się dzieci wg polecenia nauczyciela, określenie przez dzieci starsze z której strony nauczyciela stoją.
8. Zabawa ruchowa „Prawa ręka, lewa noga” - dzieci na przerwę w muzyce odszukują sylwetę prawej, lewej dłoni lub stopy.
9. Błędne przeliczanie przez maskotkę sylwet słoni, dostrzeżenie przez dzieci błędów w liczeniu. Zaprezentowanie poprawnego liczenia.
10. Zabranie przez dzieci słonia ze swoim imieniem, układanie słonia wg poleceń nauczyciela: z przodu, z tyłu, z prawej strony, z lewej strony. Określenie, w którą stronę patrzy słoń.
11. Rysunek pod dyktando. Dzieci przyklejają i rysują na kartce wg poleceń nauczyciela, po wcześniejszym określeniu krawędzi oraz rogów kartki. Dzieci młodsze dostają kartki z zaznaczoną literami prawą i lewą stroną.
12. Określanie przez wybrane dzieci miejsca elementów na rysunku.
13. Dzieci, którym podobały się zajęcia rysują na słoneczku uśmiechniętą minkę. Komu zajęcia się nie podobały - smutną.
14. Podziękowanie dzieciom za pracę, odłożenie prac na biurku.
Autor: Joanna Wesołowska