Scenariusz zajęć Wiosna ach wiosna

Wiosna, wiosna
Jaka pogoda jest w marcu?
Scenariusz idealny przy obchodach
Pierwszego Dnia Wiosny - 20.03
Dnia Ziemi - 22.04
Cele ogólne:
- zapoznanie z elementami marcowej pogody,
- poznawanie oznak nowej pory roku.
Cele operacyjne:
Dziecko:
- wymienia elementy pogody występujące w marcu,
- wymienia oznaki wiosny.
Metody pracy:
- słowna — rozmowa,
- oglądowa – pokaz, obserwacja,
- czynna – zadania stawiane dzieciom do wykonania;
Środki dydaktyczne:
piosenka Marsz śniegowców, ilustracje kojarzące się z zimą i wiosną oraz obrazki przedstawiające przedmioty, rośliny, zwierzęta charakterystyczne dla tych pór roku, instrumenty perkusyjne,
Przebieg zajęć
I
1. Zabawa dydaktyczna Czy znamy te pory roku?
- Porównywanie dwóch ilustracji: kojarzących się z zimą i z wiosną, nazywanie oznak charakterystycznych dla tych pór roku, przypinanie odpowiednich obrazków pod właściwymi ilustracjami, np. zima: bałwan, sanki, narty, szalik, rękawiczki, ośnieżone drzewo, śnieżynki, lodowe sople; wiosna: krokusy, przebiśniegi, bocian, jaskółka, żaba, bazie na wierzbie, drzewo z listkami.
2. Ćwiczenia poranne – zestaw XXIV.
- Zabawa orientacyjno-porządkowa Dzieci – na spacer. Nauczyciel wyznacza w jednym miejscu sali przedszkole. Dzieci gromadzą się w nim. Na hasło: Dzieci – na spacer, wszystkie opuszczają przedszkole i rozbiegają się w różnych kierunkach, spacerują, podskakują. Na hasło: Dzieci – do przedszkola, szybko wracają na wyznaczone miejsce.
- Zabawa wyprostna Słonko wschodzi i zachodzi. Dzieci stopniowo podnoszą się z przysiadu do stania, wyciągają ręce w górę i obracają się wokół własnej osi – Słonko wstało i świeci, następnie powoli wracają do przysiadu i kulą się – Słonko zaszło.
- Zabawa z elementem równowagi Bociany na łące. Dzieci-bociany chodzą po łące, wysoko unosząc kolana. Co pewien czas zatrzymują się, stają na jednej nodze, wystawiają złączone dłonie przed siebie i rytmicznie poruszając nimi jak dziobem, powtarzają: – Kle, kle, kle, żabki mi się chce.
- Podskoki Przestraszone żabki. Dzieci-żabki naśladują skoki żabek. Uderzenie w bębenek jest sygnałem, że zbliża się bocian. Przestraszone żabki nieruchomieją. Dwa uderzenia w bębenek są sygnałem, że bocian odszedł i żabki mogą skakać dalej.
- Bieg Przebudzone pszczółki. Dzieci-pszczółki poruszają się po sali w rytmie wystukiwanym na tamburynie, cichutko bzycząc i poruszając skrzydełkami (palcami dłoni) na wysokości ramion. Podczas przerwy w grze przykucają na spotkanym kwiatku.
- Marsz po obwodzie koła z rytmicznym wymawianiem tekstu: Wiosenko, wiosenko, zielona panienko, przybywaj z daleka, już dłużej nie zwlekaj
II
1. Zabawy pod hasłem Marcowa pogoda.
- Przypomnienie nazwy miesiąca.
- Rozmowa na temat marcowej pogody.
- Wymienianie elementów pogody występujących w marcu.
- Podawanie określeń do wymienionych elementów pogody.
Np.
* słońce – słabo grzeje, jest zakryte chmurami,* wiatr – zimny, porywisty,
* opady (śniegu, śniegu z deszczem, deszczu) – intensywne, słabe,
* temperatura – niska, zróżnicowana – rano zimno, w ciągu dnia cieplej,
* chmury – ciemne, duże.
2. Improwizacje muzyczno-ruchowe na temat różnych elementów pogody.
- Dzieci, korzystając z instrumentów perkusyjnych, przedstawiają za pomocą muzyki i ruchu, jak w marcu wyglądają poszczególne elementy pogody.
3. Ćwiczenia wizualizacyjne Słońce.
Nauczyciel mówi:
Usiądźcie na podłodze wokół mnie. Trzymajcie ręce wyciągnięte do przodu, dłonie zaciśnięte w pięści. Wyobraźcie sobie, że jesteście wiosennym słońcem, które wschodzi i wysyła światło w kierunku ziemi. Otwórzcie szeroko dłonie, wyciągnijcie palce, ręce skierujcie do przodu... A teraz niech światła robi się coraz mniej – przyciągnijcie ręce z powrotem do ciała i zaciśnijcie dłonie. Powtórzcie to trzy razy.