W ramach naszej witryny używamy plików cookies, aby zapewnić świadczenie usług na najwyższym poziomie. Jeśli będziesz kontynuować, uznamy, że zgadzasz się na korzystanie z plików cookies na naszej stronie. Możesz w każdej chwili dokonać zmiany ustawień dotyczących plików cookies w swojej przeglądarce internetowej. Kliknij po więcej szczegółów. AKCEPTUJĘ

„Zabawy badawcze z wodą” - scenariusz zajęć dla dzieci 6-letnich

„Zabawy badawcze z wodą” - scenariusz zajęć dla dzieci 6-letnich
3.5
4 oceny
Oceń

Cele ogólne:

 

  • rozbudzanie ciekawości otaczającym światem;
  • zapoznanie z właściwościami fizycznymi wody;
  • rozwijanie myślenia przyczynowo – skutkowego;
  • kształtowanie umiejętności prowadzenia obserwacji i wyciągania wniosków;

Cele szczegółowe:

 

  • bada właściwości wody za pomocą zmysłów – wzroku, smaku, węchu;
  • rozumie znaczenie wody w środowisku oraz potrzebę jej oszczędzania;
  • zna trzy stany skupienia wody;
  • zna i przestrzega zasady obowiązujące podczas prowadzenia doświadczeń;
  • posiada umiejętność zgodnej pracy w grupie;
  • potrafi samodzielnie wyciągać wnioski z doświadczeń;

Metody: słowne – rozmowa, wyjaśnienie, czynne – aktywność własna, zadań stawianych dziecku do wykonania; oglądowe – pokaz, doświadczenie;

Formy pracy: indywidualna, zespołowa;

Środki dydaktyczne: płyta Cd z odgłosami, zagadki słowne, tamburyn, słoiki, woda, kawałek materiału, gumki recepturki, miski, jajka, łyżki, ołówek, kamień, moneta, gwóźdź, piasek, spinacz biurowy, klucz, korek, magnes, plastikowy klocek, skruszony styropian, piórko, piłeczkę pingpongową, kawałeczek drewna, papier, cukier, sól, pieprz, kakao, kawa, ryż, mąka, piasek, kasza, dwa lusterka, butelka, suszone drożdże, balon,

 

 

Przebieg zajęcia:

 

1. Powitanie z autoprezentacją – zabawa na powitanie. Dzieci siedzą w kole. Każda osoba za pomocą klaskania wystukuje sylaby swojego imienia wymawiając je głośno.

 

2. Szum wody – zagadki słuchowe o wodzie. Dzieci słuchają z płyty CD nagrania odgłosów związanych z wodą np. padający deszcz, szum morza, kapiąca woda. Rozwiązanie zagadek wskazują na ilustracjach przygotowanych przez nauczyciela.

 

3. Woda wokół nas – rozwiązywanie zagadek, wprowadzenie do tematu zajęć.

 

Służy do mycia, służy do picia.
Bez niej na ziemi nie byłoby życia. (woda)

 

Mieszkam wysoko na niebie,
ale na Ziemi, tam w dole,
gdy tylko mnie zobaczą
chwytają za parasole. (chmura)

Zimny, biały z nieba leci,  bardzo go lubicie dzieci.
A gdy słońce mocniej grzeje,  to się woda z niego leje.  (śnieg)

Cieszy się gleba, gdy on spada z nieba. (deszcz)

Ma na dnie piasek albo kamienie.
Do morza spieszy wciąż niestrudzenie. (rzeka)

Wprawdzie woda – lecz nie woda. Przypnij łyżwy, rękę podaj!
Po tej wodzie - lecz nie wodzie, będziemy się ślizgać co dzień. (lód)

Rankiem srebrzy się na łące. Potem wysuszy ją słońce. (rosa)

4. Burza mózgów – po rozwiązaniu zagadek dzieci wspólnie zastanawiają się nad tym, co wspólnego łączy te zagadki. Rozmowa z dziećmi na temat znaczenia wody dla ludzi, zwierząt i roślin oraz o konieczności jej oszczędzania.

 

5. Badamy wodę – obserwacja wody, określanie jej koloru, smaku, zapachu.

 

6. Polecenia wody - zabawa ruchowo-naśladowcza. Dzieci poruszają się w rytmie wystukiwanym przez nauczyciela na tamburynie. Podczas przerwy w grze wykonują polecenia nauczyciela – naśladują pływanie w wodzie, opryskiwanie się wodą, picie wody, podlewanie kwiatków, skaczące żabki w wodzie.

 

7. Eksperymentowanie z wodą – przygotowanie do przeprowadzenia eksperymentów, ustalenie zasad obowiązujących podczas przeprowadzenia doświadczeń - uważne słuchanie poleceń nauczyciela, postępowanie zgodne z instruktażem, zachowanie szczególnej ostrożności.

 

Doświadczenie 1 – „Bariera”

 

Do słoika nalewamy wody, na wierzch naciągamy za pomocą gumki zmoczoną chusteczkę. Po odwróceniu słoika do góry dnem woda nie wylewa się.

 

Wyjaśnienie: Na materiał ciśnie od dołu powietrze tak mocno, że nie pozwala oderwać się materiałowi od szklanki. Ta siła powietrza działająca na materiał nazywa się ciśnieniem atmosferycznym.

 

Doświadczenie 2 – „Magiczne jajko”

 

Twoje uwagi i pomysły

Tagi