Scenariusz zajęć adaptacyjnych dla dzieci czteroletnich

Scenariusz zajęć adaptacyjnych dla dzieci czteroletnich
2.0
2 oceny
Oceń

Cele:

 

  • integracja dzieci i rodziców z przedszkolem
  • niwelowanie lęku związanego z rozpoczęciem edukacji przedszkolnej
  • tworzenie atmosfery bezpieczeństwa, radości, przyjaźni i zaufania
  • przybliżenie rodzicom form pracy z dziećmina
  • wiązywanie kontaktu z dziećmi i rodzicami
  • wzmacnianie więzi: dziecko-rodzic-nauczyciel


Metody: czynne, zadań stawianych do wykonania, pedagogiki zabawy, słowne


Formy: z całą grupą dzieci, zabawy indywidualne


Środki dydaktyczne: płyta CD, kartki do wykonania wizytówek, nożyczki, klej, kredki, chusta animacyjna, różne zabawki, piłka, papier kolorowy, krepina, fartuszki ochronne.

 


Przebieg:


1. Zaproszenie dzieci i rodziców do sali grupowej.

 

- wykonanie wizytówek: „Kwiatek”- wycięcie przez rodzica, wpisanie imienia dziecka, naklejenie na ubranko dziecka.


2. Powitanie przy rymowance:


Wszyscy są, witam Was
Zaczynamy, już czas.
Jestem Ja, jesteś Ty
Jeden, dwa, trzy.


3. Zabawa w kręgu na temat: „Imię i gest”


- Zabawa zapoznawczo – integracyjna „Imię i gest”- dziecko lub rodzic podaje swoje imię pokazując jednocześnie jakiś gest, reszta uczestników powtarza imię i gest


- Zabawa z piłką „Ulubiona zabawka” – turlanie piłki

4. Zabawy z chustą animacyjną:


- Karuzela - dzieci i rodzice trzymają za uchwyty naprężoną chustę na wysokości pasa, śpiewając:

 

Chłopcy dziewczęta dalej spieszmy się karuzela czeka wzywa nas daleka starsi już poszli, a młodsi jeszcze nie, hej hopsasa jak ona szybko mknie hej dalej dalej do zabawy spieszmy się, hej hopsasa jak ona szybko mknie hej dalej dalej do zabawy spieszmy się

 

i rytmicznie przekazują sobie chustę w prawą stronę, a potem w lewą;


- Bilard


- „Czego brakuje?” – dzieci odgadują, którą zabawkę przykryła chusta.

 

- „Kolorowe wycieczki” - - wszyscy siedzą na podłodze trzymając chustę na wysokości pasa. Prowadzący podaje nazwę koloru, a osoby trzymające ten kolor zmieniają się miejscami, przebiegając pod chustą.


- „Szukaj koloru” - chusta leży na podłodze, na hasło: „siadamy na trawce”- dzieci siadają na kolorze zielonym, „kąpiemy się w jeziorze”- siadają na kolorze niebieskim, „opalamy się na żółtym piasku”- na żółtym, „wąchamy czerwone kwiatki”- na czerwonym.


5. „Zaproś zabawkę do tańca” - zapamiętanie jej miejsce i odłożenie jej po skończonym tańcu na swoje miejsce


6. Zabawa przy muzyce „Dmuchamy piórka” – dzieci chodzą po chuście i starają się dmuchaniem utrzymać piórka jak najdłużej w powietrzu.


7. Zabawa „Dotknij czegoś w kolorze...”: miękkiego; twardego; plastikowego, drewnianego, papierowego itp.”


8. Zabawa taneczna przy piosence pt.: „Krasnoludek”.


9. „Nasz obrazek” – układanie na dywanie wspólnego obrazka z klocków Dinescha.


10. „Łódka” – naklejanka z gotowych elementów.


10. „Zabawa w chowanego” – zabawa przy muzyce.


11. Zaproszenie dzieci do zabawy w kącikach zainteresowań w sali.


12. „Zrób tak jak ja” – zabawa przy muzyce.


13. Zakończenie spotkania. Podziękowanie za wspólną zabawę.

 

 

Autor: Magdalena Marinković

Twoje uwagi i pomysły

Tagi